سس سیز لیخده باتمیشام
من غرق در سکوتم
                                                                 
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • تعداد بازدیدکنندگان: 233167
پنج‌شنبه 12 اردیبهشت‌ماه سال 1387 :: 06:06 ب.ظ ::  نویسنده : آرمین آران

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان غربی اعلام کرد: نجات پارک ملی دریاچه ارومیه از وضعیت کنونی آن به یک عزم ملی نیازمند است.

کاهش سطح آب پارک ملی دریاچه ارومیه باعث شده تا ازمساحت این دریاچه به میزان بیش از ‪ ۲۰درصد کاسته شود.

وی گفت: وضعیت بحرانی این دریاچه توسط وزیر نیرو به رییس جمهور گزارش شده و کمیته‌ی سه‌جانبه‌ای نیز متشکل از وزارتخانه‌های نیرو و جهاد کشاورزی و سازمان حفاظت محیط زیست برای بررسی و مرتفع ساختن این مشکل تشکیل شده‌است.

کلانتری افزود: سازمان حفاظت محیط زیست نیز پیشنهادات ‪ ۱۱گانه‌ی خود را به کمیته مزبور جهت حل مشکل کنونی پارک ملی دریاچه ارومیه ارایه داده‌است.

وی یادآور شد: حل وضعیت بحرانی دریاچه ارومیه تنها در داخل استان مرتفع نشده و نیازمند تصمیم‌گیری هایی درسطح کلان بوده که خارج از توان این استان می‌باشد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: برای حفظ وضعیت موجود پارک ملی دریاچه ارومیه سالانه باید پنج میلیارد مترمکعب آب وارد این دریاچه شود در حالیکه در زمان حاضر سالانه ‪ ۲/۵میلیارد و حتی گاهی کمتر از این میزان نیز وارد این پهنه آبی می‌شود.

وی افزود: بر اثر کاهش ارتفاع آب دریاچه ارومیه، پنج جزیره از جزایر ‪۹ گانه این دریاچه به خشکی متصل شده که این امر در تاریخ حیات این دریاچه بی‌سابقه بوده است.

کلانتری گفت: با اتصال این جزایر به خشکی ادامه زیست و زادآوری موجودات زنده پارک ملی دریاچه ارومیه و بویژه پرندگان را به شدت به مخاطره انداخته است

از ۵۷۰ هزار مساحت دریاچه حدود ۱۲۰ هزار هکتار آن به شوره زار تبدیل شده است و وضعیت این دریاچه را با یک بحران بزرگ مواجه ساخته است.

هم‌اکنون از تراز حداکثر آب این دریاچه در سال۷۴به میزان شش متر کاسته شده و این روند نیز همچنان ادامه داشته و پسروی و کاهش سطح آب این دریاچه نیز هر سال بیشتر از سال دیگر می‌شود.

دریاچه ارومیه یکی از ‪ ۵۹ذخیره‌گاه طبیعی محیط زیست جهان است که به دلیل طبیعت مناسب برای زیست دایمی و موقت انواع پرندگان کمیاب و نادر جهان و زیبایی‌های طبیعی سواحل و جزایر ان از سوی "یونسکو" به‌عنوان یک ذخیره‌گاه "بیوسفری" (زیست سپهر) در جهان شناخته شده است .

این دریاچه با زیبایی‌های طبیعی خود یکی از بزرگترین معدن املاح جهان به شمار می‌رود که نزدیک به هشت میلیارد متر مکعب انواع نمک‌ها را در خود جای داده است .

دریاچه ارومیه پس از "بحرالمیت" در فلسطین اشغالی دومین دریاچه شور از نظر سختی آب در جهان محسوب می‌شود و بیستمین دریاچه بزرگ جهان است.

این دریاچه دربین استان‌های آذربایجان شرقی و غربی واقع شده‌است و مساحت کلی حوزه آبریز آن ۵۱ هزار کیلومتر و حجم کلی آب موجود در این دریاچه به ۳۷ میلیارد متر مکعب می رسد.

 ‪

طول این دریاچه از شمال به جنوب ۱۳۵ کیلومتر و عرض آن ۱۸ تا ۵۵ کیلومتر و عمق آن در عمیق ترین نقطه ۱۶ متر می باشد.