سس سیز لیخده باتمیشام
من غرق در سکوتم
                                                                 
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • تعداد بازدیدکنندگان: 233167
دوشنبه 3 تیر‌ماه سال 1387 :: 12:19 ب.ظ ::  نویسنده : آرمین آران

 

اکبر هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در همایشی تحت عنوان "دولت، نظام اداری و چشم انداز"، اعلام کرد که به زودی مجموعه ای از سیاست های کلی نظام اداری با هدف "آزاد کردن اراده مردم" ابلاغ خواهد شد. به گفته آقای رفسنجانی این سیاست ها که توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام تعیین شده، به تصویب رهبر ایران هم رسیده است.

آقای رفسنجانی در این سخنرانی اعلام کرد که در سیاستگذاری های تازه نظام، دخالت مردم در اداره امور کشور افزایش خواهد یافت. او گفت: "روح سیاست های نظام اداری این است که مردم را آزاد بگذاریم زیرا آنها بهتر می توانند مسایل را حل کنند".

وی در بخش دیگری از این سخنرانی که توسط سازمان مدیریت و توسعه ایران برگزار شد، ضمن اشاره به مفهوم "لا اکراه فی الدین" گفت: "... اجبار و اکراهی در دین وجود ندارد، و این به حکومت، اقتصاد و غیره نیز بر می گردد... اگر مردم آن قدر آزاد باشند و مطمئن تصمیم بگیرند خیلی چیزها حل می شود".

اگر چه رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش هایی ازسخنان خود تلویحا از درست اجرا نشدن قانون اساسی در ایران انتقاد کرد، اما در عین حال افزود که "اگر قانون اساسی به خوبی اجرا شود، ایران دموکرات ترین کشور دنیا خواهد بود".

در نهایت او مهمترین بحث مطرح شده در سیاست های جدید نظام را "آزاد کردن مردم و اراده آنها در امور زندگی خود" دانست و افزود: "نباید تحمیل عقیده به مردم شود... افکار عمومی در ایران همیشه کمتر اشتباه می کند. همچنین در مسایل اقتصادی تنها سکان داری با دولت است، پس بگذاریم مردم خود انتخاب کنند چرا که توقعات آنها کمتر از ماست".

آقای رفسنجانی در مورد این طرح جزییات بیشتری ارایه نداد که این موضوع به نوبه خود سئوالات متعددی را در مورد ماهیت آن پدید می آورد.

با توجه به سخنان تازه رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در مورد سیاست گذاریهای جدید این مجمع، ارزیابی شما از "آزاد کردن اراده مردم" برای تصمیم گیری در امور کشور چیست؟ شما از طرح چنین برنامه ای چه انتظاراتی دارید؟ این سخنان آقای رفسنجانی را چگونه تعبیر می کنید؟