X
تبلیغات
زولا
 
سس سیز لیخده باتمیشام
من غرق در سکوتم
                                                                 
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • تعداد بازدیدکنندگان: 233917
پنج‌شنبه 26 آبان‌ماه سال 1390 :: 10:26 ق.ظ ::  نویسنده : آرمین آران


بعد از استیضاح وزیر اقتصاد که به رای اعتماد مشروط مجلس به وزیر ختم شد، روز به روز اخبار جالبی از بهارستان روی خط رسانه های خبری قرار می گیرد. از بررسی استعفای علی مطهری گرفته تا اعلام منتفی شدن سوال از رئیس جمهور و اخیرا هم تصویب حقوق مادام العمر برای مدیران دولتی!

با رای نمایندگان در جلسه روز ۲ شنبه مجلس، از این پس با حداقل دو سال پست سیاسی، می توان ۸۰درصد حقوق مدیریتی را الی الابد دریافت کرد.

جالب تر اینجاست که چون این مصوبه مشمول زمان پس از لازم الاجرا شدن قانون مدیریت خدمات کشوری می شود، از آنجا که این قانون در دولت نهم تصویب شده است، شامل مدیران و مسئولان سیاسی دولتهای قبل نمی شود و تنها برای مدیران زحمتکش دولت نهم و دهم قابل اجراست!

بنا بر این طرح که از سوی کمیسیون اجتماعی ارائه شدو به تصویب نمایندگان مردم! نیز رسید، بندی از قانون مدیریت خدمات کشوری اصلاح شد و به بازنشستگان نیز تعمیم یافت.

به گفته سخنگوی کمیسیون اجتماعی بر اساس این اصلاحیه، کسانی که حداقل دو سال در پستهای سیاسی باشند، در صورتی که از این پست ها برکنار شده یا کناره گیری کنند، در صورتی که به سمت پایین تر منصوب شوند و حقوقشان کمتر از ۸۰ درصد قبل باشد، باید ما به تفاوت حقوق به آن ها پرداخت شود، به گونهای که از ۸۰ درصد فوق العاده پرداخت حقوق برخوردار شوند!

نمایندگان مجلس نه تنها این طرح را تصویب کردند بلکه تعمیمش به بازنشستگان این مناصب را نیز تصویب کردند تا خیال دولتی ها از بابت حقوق راحت باشد!

این در حالی است که پرداخت حقوق مادام العمر به نماینگان مجلس، همواره از سوی بهارستان نشین ها تکذیب شده بود.

بیان این موضوع از سوی یکی از نمایندگان در دوره های گذشته این ذهنیت را در مردم ایجاد کرده بود که نمایندگان مجلس حقوق مادام العمر می گیرند و تکذیب پیاپی آن از سوی حدادعادل و باهنر از مجلس هفتم تا کنون نیز این ذهنیت را رفع نکرده است.

سال ۸۶ بود که حداد عادل به عنوان رئیس مجلس، قویا پرداخت حقوق مادام العمر به نمایندگان را تکذیب کرد. وی در آن روز ها گفته بود: «در مجلس این طور نیست که اگر کسی وارد مجلس شد، تا آخر عمر حقوق مجلس را دریافت کند. اگر کسی کارمند دولت نباشد و در مجلس نماینده شود و ۴ سال کارمند مجلس شود و حقوق بگیرد و در دور بعدی وارد مجلس نشود، اصلاً حقوقی از مجلس دریافت نخواهد کرد.»

وی افزود: «ما در مجلس نمایندگان روحانی داشتیم همچون مرحوم موحدی ساوجی که در استخدام هیچ دستگاهی نبودند و حتی ۲۰ سال نماینده بودند، اما بعد از پایان دوره نمایندگیشان هیچ حقوقی از مجلس دریافت نمی کردند، چرا که قانون چنین اجازه ای را نمی دهد.»

حداد عادل همچنین تاکید کرد: «دریافت حقوق مادام العمر از سوی نمایندگان یک اشتباه و تلقی غلط است و واقعیت ندارد».

در هر حال با وجود گذشت سال ها از این سخنان، امروز با تصویب این قانون این سوال در ذهن ایجاد می شود که آیا این تکذیب ها حقیقت داشته است یا خیر؟ البته در جلسه مجلس تاکید شد که نهاد های زیر نظر رهبری و وزارت اطلاعات شامل این طرح نخواهند بود.

اما در صحن مجلس بسیاری از نمایندگان طرفدار دولت از تصویب چنین طرحی بسیار راضی و خشنود بودند هر چند که مخالفت هایی نیز درباره این مساله مطرح شد.

حسن کوهکن سخنگوی هیات رئیسه که مخالف کلیات این اصلاحیه بود، در مخالفت با تعمیم حقوق مدیریتی به افرادی که حداقل دو سال پست مدیریتی داشتهاند، با تاکید بر اینکه این مساله بار مالی زیادی دارد، گفت: «اجازه دهید که فقط یک بار حقوق این افراد با هم ترازانشان تطبیق داده شود، نه اینکه همواره این روال ادامه یابد و دولت مکلف به پرداخت حقوق به کسانی باشد که فقط دو سال مدیر بودهاند!»

وی افزود: «با این مصوبه در ذهن مردم متهم می شویم که داریم برای خودمان حقوق مادام العمر تصویب می کنیم!»

مهرداد لاهوتی نماینده لنگرود در مخالفت با پیشنهاد کوهکن گفت: «اولا این قانون شامل حال نمایندگان نمی شود و ما در آن متهم نمی شویم. چرا که این قانون برای کارکنان دولتی و دیگر دستگاههاست.»

وی افزود: «وقتی کسی ۱۰-۱۵ سال وزیر بوده اما الان او را یک کار شناس عادی کردهاند، باید بتواند از ترفیع حقوقی برخوردار باشد و تفاوت تطبیق در حقوقش رعایت شود.»

اما حسن کامران نماینده اصفهان که می گفت مقامات به برکت خون شهدا به سمتی رسیدند، گفت: «چرا وقتی چاق شد باید باز هم به او برسیم؟ آدم چاق، درد مردم فقیر را می فهمد؟ چرا مقامات را باید تاقچه بالا سر بگذاریم؟ این کار خلاف روحیه غدیری است که حضرت علی (ع) شب به فقرا کمک می کرد و روز هم کار می کرد.»

او که می گفت حذف این روند یک کار حسابی است، ادامه داد: «به کوهکن نمی آمد که چنین پیشنهادی بدهد! ما نباید هر چه از انقلاب جلو تر می رویم، روحیه اشرافی گری را ترویج کنیم. خداوکیلی مگر برخی از این مقامات، سرجای خودشان نشستهاند؟ فلانی باجناق و پسرخالهاش را می آورد و بعد هم با حقوق مدیریتی بازنشسته شود؟ مقامات از امام یاد بگیرند که سیب زمینی می خوردند.»

نماینده دولت در این جلسه گفت: «نهادهای زیر نظر رهبری و وزارت اطلاعات از شمول قانون خدمات مدیریت کشوری مستثنی هستند و این اصلاحیه نیز شامل آن ها نمی شود.»

با وجود این سخنان، آنچه مسلم است، هر مدیری که در بازه ای از زمان مشغول به کار می شود می داند که صندلی مدیریت وی دائمی نیست و بالاخره دیر یا زود باید آن را به دیگری بسپارد و از مزایای آن هم خداحافظی کند. دولت نهم و دهم همواره مدعی بوده است که مدیران دولتی تنها به قصد خدمت به مردم میز مدیریتی را اشغال کرده اند و تنها هدف آن ها خدمت بی ریا به مردم است، حال سوال این است که آیا حقوق مادام العمر با این ادعا همخوانی دارد؟ آیا همواره در طول این سال ها به مبارزه با اشرافی گری تاکید نشده است؟

آیا این عادلانه است که یک فرد به قول آقای نماینده دولت! ۱۰ تا ۱۵ سال در یک پست مدیریتی فعالیت کند و از حقوق و مزایای آن هم استفاده کند و بعد از پایان مدیریت، در مقام کار شناس بودن کسر شانش باشد و حقوق مادام العمر دریافت کند، در حالی که در همان زمان مدیریت ایشان، افرادی با شایستگی بیشتر و یا اطلاعات بیشتر بوده اند که این شانس را نداشته اند که یک مدیر بلند پایه دولتی باشند و باید در اندازه یک کارمند ساده و نه حتی کار شناس باقی بمانند؟ آیا عادلانه است که کارمندی بعد از 25 تا 30 سال تلاش مداوم حقوق ناچیز بازنشستگی دریافت کند اما مدیری با دو سال فعالیت که بر اثر عدم کفایت برکنار شده، مادام العمر حقوق مدیریتی بگیرد؟

باید از آقایان نماینده که به همت مردم در جایگاه نمایندگی نشسته اند پرسید، آیا وظیفه یک مدیر جز خدمت به مردم است که حالا باید بعداز تحویل دادن پست، برای دوران مدیریتش حقی طلب شود و حقوقی از بیت المال دریافت کند؟ با وجود وضع بد اقتصادی بسیاری از مردم و هزینه های سرسام آور زندگی آیا بهتر نیست بودجه مملکت در راه بهبود وضعیت اقتصادی صرف شود تا آسوده بودن مدیرانی که به گواه وضعیت اقتصادی و حتی سیاسی کشور، کارنامه چندان درخشانی از خود به جای نگذاشته اند و حتی توسط خود دولت برکنار شده اند؟!

باید دید نمایندگان مردم که این روز ها لقب وکیل الدوله برایشان بسیار اندازه تر است، در این خصوص چه توضیحی برای افکار عمومی خواهند داشت؟!