سس سیز لیخده باتمیشام
من غرق در سکوتم
                                                                 
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • تعداد بازدیدکنندگان: 233167
دوشنبه 12 فروردین‌ماه سال 1387 :: 02:41 ق.ظ ::  نویسنده : آرمین آران
تظاهرات در مخالفت با فیلم خیرت ویلدرز در آمستردام - مارس 2008
خیرت ویلدرز، سیاستمدار راست افراطی هلند، فیلم جنجال آفرین خود، "فتنه" را، که به اسلام به عنوان دینی خشن حمله می کند منتشر کرده است.

این فیلم 15 دقیقه ای به هر دو زبان انگلیسی و هلندی در اینترنت در دسترس است و همان ابتدا اخطار داده می شود که فیلم حاوی صحنه های تکان دهنده است.

پیام اساسی آقای ویلدرز در پایان فیلم خلاصه شده است: اسلامی شدن (اسلامیزاسیون) را متوقف کنید.

وی اسلام را با کمونیسم و نازیسم مقایسه می کند و می گوید این دینی است که آزادی غرب را به چالش می گیرد و باید شکست داده شود.

اما سیاستمدار هلندی در استدلال خود از تصاویری استفاده می کند که می داند برای مسلمانان توهین آمیز است - مانند کاریکاتور جنجالی چاپ شده در دانمارک که پیامبر اسلام را با عمامه ای که در آن بمبی جاسازی شده ترسیم می کند و قبلا گرفتاری های زیادی آفریده بود.

آقای ویلدرز در سراسر فیلم آیاتی از قرآن را نمایش می دهد و صداهای موعظه گران تندروی مسلمان را پخش می کند که پیروان خود را به جهاد فرامی خوانند.

اینها در کنتراست با حملات تروریستی - حملات 11 سپتامبر و تصاویر بسیار دلخراش اجساد سوخته از بمبگذاری در قطارهای شهری مادرید - نشان داده می شود.

این تصویری بسیار افراطی از اسلام است - و در هیچ کجا او مسلمانی را که حملات تروریستی را محکوم کرده باشد نشان نمی دهد در حالی که اکثریت بزرگ مسلمانان چنین کرده اند.

برداشت فیلم این نیست که اروپا باید با افراط گرایی مقابله کند - و اینکه باید تعبیری ملایم تر از اسلام ترویج شود؛ استدلال آقای ویلدرز این است که اسلام ذاتا خشن است و بهترین کار شکست دادن آن به طور کامل است.

اما وی از نشان دادن صحنه های آشکارا تحریک آمیز مانند پاره کردن صفحات قرآن یا هر تصویر تازه ای در اهانت به پیامبر اسلام خودداری می کند.

 

منبع : ‌‌BBC